U srpnju je izglasan Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o volonterstvu te su tomu prethodile i rasprave u Saboru na temu volontiranja. Istaknuto je da volonteri nesebično daju svoje znanje i vještine te su kao takvi dragocjeni za razvoj društva. Volonterstvo se treba poticati od djetinjstva u vrtićima i školama, odgajati djecu za volonterstvo i nesebično davanje.
Naglašena je i potreba dodatnog promoviranja i nagrađivanja volonterskog rada. U tom smjeru je državna tajnica Ministarstva rada Marija Pletikosa, referirajući se na prijedloge niza zastupnica, najavila kako će se ustrajati da se volontiranje mladih vrednuje i da imaju prioritet kod upisa na fakultete i zapošljavanja.
Izmjene i dopune Zakona o volonterstvu imaju za cilj je usklađivanje sa stanjem na području volonterstva, uklanjanje postojećih nejasnoća, olakšanje i unaprjeđenje rada Nacionalnog odbora za volonterstvo, jasna distinkcija volontiranja i pripravničkog staža.
Definirano je četverogodišnje trajanje mandata članova Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva, u koji će biti uključeni razni dionici iz područja volonterstva, s većinom koju će činiti organizacije civilnog društva koje se bave razvojem volonterstva.
Definirani su pojmovi volontiranja poslovnog subjekta, koordinatora volontera, programa volonterskog centra i načina njihovog financiranja, redefiniran je pojam dugotrajnog volontiranja i omogućuje se dugotrajno volontiranje maloljetnih volontera.
Postavljena je jasna razlika između pojmova „volontiranje“ i „pripravnički staž“, načelo zabrane iskorištavanja volontera te se dodatno štite djeca uključena u volontiranje.
Izmijenjena je odredba o sadržaju potvrde o volontiranju te se omogućuje izdavanje potvrde elektroničkim putem. Dopušteno je volontiranje kojim se zamjenjuje rad u slučaju nastupa izvanrednih situacija.
Izvori: