Monika Planinić je 2021. godine dobila ovo vrijedno volontersko priznanje kao dugogodišnja članica udruge „Susret“ iz Čitluka i volonterka u Domu za djecu bez roditeljskog staranja “Ivan Pavao II.“ u Čitluku. Više od 10 godina volontiranje je za nju kao zrak koji udiše stoga ne čudi da ne postoji aktivnost u kojoj nije dala svoj obol – od kreativnih radionica, prijevoza korisnika, prikupljanja materijalnih dobara, organizacije druženja, kućnih posjeta i razgovora do organizacije izleta i druženja. Što za Moniku predstavlja volontiranje i nagrada „Gordana Jelić“, pročitajte u nastavku.
„Volontiranje je naziv koji opisuje kako netko drugome čini život ljepšim. Volontiranje nije samo “Ja tebi pomažem” nego pomažemo se uzajamno jer niti jedan volonter kad se daje drugome ne ostane bez ljubavi koju prima nazad. Davati se nekome i pomagati znači živjeti, a bez toga čovjek lagano umire. To i jest svrha svakog čovjeka, darivati se. Tek kada počneš davati sebe za dobro drugoga shvatiš da je život bez toga zaista bio siromašan i prazan. Svi mi imamo neke darove od Boga koje možemo dati drugome, ako ih ne dajemo oni umiru unutar nas, jer im nismo dopustili da žive. A ako ih dajemo oni rastu, cvjetaju. Ne mislim pritom na materijalno dobro, jer svijet koji obiluje kao nikad njime vapi za lijepom riječju, zagrljajem, pažnjom i vremenom koje ti netko pokloni. Vrijeme je dar i nepovratno je, a dajući nekom dio svoga vremena je najveći dar. Pogotovo onima malenima koji ništa drugo i ne traže. Prema tome svatko od nas može pomoći nekome na bilo koji način jer svi obilujemo darovima. Ustani i pođi drugome u susret i tad će se i tvoj život početi mijenjati. Volontiranje nije jednosmjerno, s vremenom shvatiš da su više tebi pomogle te osobe nego ti njima. U tom i jest ljepota darivanja drugome, sve se vrati nazad i mijenja te. Ustani ti koji imaš talenta za matematiku i pomozi djeci kojoj teže ide, ustani ti koji divno crtaš i pomozi u kreativnim radionicama raznih udruga, ustani ti koji voliš djecu i obraduj ih posjetom i igrom, ustani ti koji praviš lijepe kolače i jednim takvim obraduj neku bake koje u staračkom domu čekaju da netko na vrata njihove sobe uđe, ustani ti koji vidiš susjeda u potrebi i pomozi mu a da i ne zna za to, ustani ti koji vidiš dijete kako prelazi cestu i pomozi mu da je sigurno pređe, ustani ti koji vidiš staroga djeda u gužvi kako red čeka i daj mu svoje mjesto, ustani ti koji imaš osmjeh (a imamo ga svi) i podari ga drugome…
Ustani jer ponekad je tako malo dovoljno. Sa tako malo možeš učiniti puno. Za mene ova volonterska nagrada znači vjetar u leđa, gura me da idem dalje i da još više otvorim svoje srce potrebama drugoga. I ja sam počela od malog osmjeha a tada se rijeka darivanja otvorila i počela me nositi tamo gdje sam potrebna. Bitno je početi od nečega malenoga, ostalo jednostavno Božjom milošću samo dođe. Samo je potrebno odškrinuti vrata svoga srca malim koracima i brzo uvidiš kako se sve mijenja i da ti malen i neznatan možeš nekome promijeniti život, ponekad sitnicom ili samo osmjehom, ali MOŽEŠ.“
Vjerujemo da ste čitajući ovaj tekst imali pred sobom lica nekih osoba koje s istim žarom i ljubavlju daju dio sebe za one najranjivije i najpotrebitije zajednici u kojoj žive i djeluju. Neka im ova nagrada bude zahvala i dodatna motivacija za daljnje nesebično djelovanje. Odvojite malo svog vremena i prijavite ih kao kandidate za najboljeg volontera/volonterku u Republici Hrvatskoj i najboljeg volontera/volonterku u Bosni i Hercegovini!
Na koji način to možete učiniti, pronađite na službenoj stranici udruge – http://humh.hr/natjecaji.asp te stranici Lokalnog volonterskog centra udruge „Pomozimo zajedno“ https://pomozimozajedno.hr/volontiranje/volonterska-nagrada-gordana-jelic/.
Humanitarna udruga „fra Mladen Hrkać“ osnivač je Lokalnog volonterskog centra „Pomozimo zajedno“, a aktivnost izrade i dodjele nagrade provodi se u sklopu istoimenog projekta kojeg sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske.
#pomozimozajedno ? #volonteri #nagradagordanajelic